Lütfen bekleyiniz.

EPOXY REBAR

REBAR NEDİR?
Epoksi kaplı inşaat demiri olarak adlandırılır. Kullanıldığı yerde yapıyı güçlendirmek ve yaşam ömrünü uzatmak için tercih edilir. Epoksi kaplı inşaat demirleri ASTM A 775/775M standartlarına göre üretimi yapılır.

TERCİH EDİLMELERİNİN NEDENLERİ

  • Beton yapıların çatlamasına veya beton özelliğini yitirmesine sebep olan korozyonun engellenmesinde önemli rol oynamaktadır.
  • Epoksi kaplı inşaat demiri sayesinde çelik üzerinde fiziksel ve elektrokimyasal bir bariyer oluşturarak donatıyı izole edilir ve korozyonun oluşması engellenir
  • Epoksi kaplı inşaat demiri ürünleri normal kullanılan ürünlere oranla kat kat daha fazla dayanıklıdır.
  • Maliyet hesaplaması yapıldığında normal kullanılan ürünlere göre uzun vadede neredeyse yarı yarıya kar sağlayan bir üründür.

NEDEN EPOKSİ BOYA İLE KAPLANIR?
Çeşitli ortam ve proses koşullarında kullanılan kimyasalların, yağmur suyu, nem gibi doğal etkenlerin ve diğer maddelerin, taşıyıcı görev gören ve temel beton bağlantısını sağlayan temel betonu, beton platform, beton kolon ve kirişler içerisindeki çelik donatılara çeşitli nedenlerle ulaşması sonucunda bu donatılarda korozyon başlamaktadır. Epoksi kaplama ile sıvının inşaat demirine ulaşması engellenir; Dowel barlarda olduğu gibi hem paslanma engellenir hem de korozyon direnci arttırılmış olur. Betonda olası çatlak ve kırılmalar ortadan kaldırılmış olur.

KULLANILDIĞI YERLER

Stratejik özellikli ve nitelikli alt ve üst yapılarda, yol, köprü, viyadüklerde ve endüstriyel tesislerde, Enerji Santrallerinde, Barajlarda,  Avmlerde, Yüksek Yapılarda yoğun olarak kullanılmaktadır.

EPOKSİ KAPLI İNŞAAT DEMİRİNİN BETONA TUTULMA KUVVETİ NASILDIR?
Epoksi kaplanan inşaat demiri, kaplamasız olarak kullanılan inşaat demirine göre betona tutulma kabiliyeti daha fazladır. Elastik modül, malzemenin kuvvet altında elastik şekil değiştirmesinin ölçüsüdür. Bu modülün belirlenmesinde en önemli parametre ise atomlar arası bağ kuvvetidir. Elastik modülü yüksek olan malzemelerin atomlar arası bağ kuvvet eğrisinin başlangıç eğimi de yüksektir. Malzemenin rijititesi ile atomlar arası bağ kuvvet eğrisi arasında doğru orantı vardır. Atomlar arası bağ kuvvet eğrisi başlangıç eğimi ne kadar büyük olursa malzeme o kadar rijit olmaktadır. Tam tersi durumda ise malzemede şekil değişimi görülür.
Aşağıdaki tabloda epoksi kaplı inşaat demirinin çekme testlerinin istatistikleri verilmiştir. MPa sonuçlarında görüldüğü gibi en yüksek tutunma değerleri epoksi kaplı rebarlardır.


Epoxy Rebar


Epoxy Rebar
Epoxy Rebar
Epoxy Rebar
Epoxy Rebar